Protetyka Estetyczna

Protetyka Estetyczna polega na uzupełnieniu braków w uzębieniu za pomocą prac protetycznych osadzanych w jamie ustnej na stałe lub protez ruchomych. Protetyka estetyczna oprócz przywrócenia prawidłowych funkcji, dodatkowo może korygować naturalne uwarunkowania zębowe pacjenta, odtwarzając idealny uśmiech.

Ponieważ stomatologia SYRENKA jest częścią spółki, w skład której wchodzą m.in. dwie pracownie protetyki stomatologicznej, mogą Państwo być pewni że nasza oferta w tej kwestii jest najatrakcyjniejsza na rynku. Dodatkowo bliskość placówek gwarantuje krótkie terminy oczekiwania na gotowe prace protetyczne, możliwość natychmiastowych korekt i napraw (także uzupełnień wykonanych w innych gabinetach) oraz możliwość indywidualnych konsultacji pacjentów z protetykiem wykonującym zlecone prace w laboratorium. Bazując na wieloletnich doświadczeniach w protetyce stomatologicznej oraz dzięki zastosowaniu sprawdzonych technologii w naszych laboratoriach jako jedyni na rynku – na życzenie pacjenta – dajemy roczną pisemną gwarancję na każde uzupełnienie protetyczne wykonane w przychodni SYRENKA!

W Centrum Stomatologii Syrenka Dental wykonuje się wszelkie możliwe rodzaje uzupełnień protetycznych:

Protezy ruchome, które dzielimy na:

– protezy osiadające, które opierają się na tkankach miękkich wyściełających wyrostki zębodołowe szczęki i żuchwy. Wśród nich rozróżnia się następnie:

– protezy osiadające częściowe, będące uzupełnieniem większych braków zębowych np. tzw. baraków skrzydłowych w szczęce bądź żuchwie. Protezy osiadające częściowe mają elementy retencyjne
w postaci doginanych z drutu klamer, które utrzymują protezę na miejscu zaczepiając się o pozostałe zęby. Pacjent sam może takie protezy zdejmować i zakładać. Płyty protez częściowych wykonane są z bardzo wytrzymałego tworzywa akrylowego w barwach naśladujących naturalny kolor dziąseł, dlatego charakteryzują się one zadowalającą estetyką.

-protezy osiadające całkowite, stanowiące uzupełnienie protetyczne całkowitych braków zębowych. Utrzymują się w jamie ustnej dzięki siłom adhezji i kohezji, czyli na zasadzie przyssania do błon śluzowych pacjenta. Wymagają wysokiej precyzji wykonania. Podobnie jak protezy częściowe, składają się z akrylowej płyty w kolorze dziąsła, w której zatopione są sztuczne zęby.

Obecnie do wytwarzania protez ruchomych wykorzystuje się również nylon i acetal. Są to nowoczesne, bardzo wytrzymałe materiały zastępujące tworzywo akrylowe. Nylon i acetal są hipoalergiczne oraz elastyczne, dlatego mogą być stosowane u pacjentów z alergią na akryl oraz można wykonywać z nich estetyczne (niewidoczne) klamry w protezach częściowych np. w kolorze dziąsła lub zęba.

-protezy z podparciem ozębnowym lub ozębnowo-śluzówkowym, najczęściej tzw. protezy szkieletowe, w których płytę wraz z klamrami i specjalnymi łożami (miejscem) na akryl i zęby, odlewa się ze stalowych stopów protetycznych. Dodatkowo protezy szkieletowe są wyposażone w tzw. ciernie, czyli elementy opierające się na zębach pacjenta. Przy niezbyt obszernych brakach zębowych, proteza szkieletowa potrafi mieć podparcie całkowicie ozębnowe, natomiast przy brakach obszernych jak np. braki skrzydłowe – ozębnowo-śluzówkowe.

Protezy Overdenture – bardzo ciekawe rozwiązanie kwestii utrzymania protez ruchomych, a w szczególności protez całkowitych. Stosuje się je w przypadku, gdy pacjent nie posiada już całych zębów a jedynie ich nieliczne korzenie, które można wykorzystać do zamocowania specjalnych zatrzasków (patryc) kulkowych lub konstrukcji belek z zatrzaskami. Następnie w protezie osiadającej tworzy się miejsce do przymocowania (matrycy) idealnie pasującej do wklejonej w korzeń zęba kulki. Matrycę wraz z protezą zakłada się na kulkę w jamie ustnej na tzw. klik. Podobną zasadę wykorzystuje się osadzając protezy ruchome na konstrukcjach zespolonych kładką (belką). Wtedy łączy się dwa lub więcej korzeni zębów kładkami ze specjalnie wyprofilowanych belek, które będą stanowić patrycę i osadza się na nich protezę z zamontowanymi matrycami (zatrzaskami do belki). Rozwiązanie to również można stosować wykorzystując implanty zamiast korzeni zębów.

Protezy stałe

Są to różnego rodzaju cementowane na stałe uzupełnienia protetyczne, których pacjent sam nie może zakładać ani zdejmować. Do tego rodzaju prac protetycznych należą:

– korony i mosty – stanowiące odbudowę zniszczonego zęba, uzupełnienie pojedynczych braków zębowych lub braków liczących maksymalnie kilka zębów. Istotne jest, aby po jednej i drugiej stronie luki znajdowały się zęby filarowe, na których można oprzeć most. Korony i mosty wykonuje się najczęściej z porcelany napalanej na podbudowę metalową. Uzupełnienia wymagające maksymalnej estetyki wykonywane są w całości z porcelany (ceramika tłoczona) lub porcelany na podbudowie z dwutlenku cyrkonu.

– licówki – stosowane przede wszystkim w odcinkach zębów przednich (od kła do kła). Są wykonane z cienkiej warstwy porcelany lub z kompozytu i mają za zadanie estetycznie korygować kształt oraz kolor zębów. Zaletą licówek jest to, że do ich osadzenia na zębie nie potrzeba wykonywać obszernej preparacji tkanek pacjenta. Lekarz stomatolog delikatnie szlifuje za pomocą specjalnego wiertła powierzchnię szkliwa i przykleja do tak opracowanego zęba lub zębów licówki, które wyglądają jak cienkie, bardzo estetyczne nakładki.

– wkłady koronowo-korzeniowe i endokorony – wykonuje się na zębach leczonych endodontycznie (kanałowo). W przypadku wkładów koronowo-korzeniowych, jak wskazuje ich nazwa, jedną część tej odbudowy protetycznej cementuje się w kanale korzeniowym, a druga wystająca ponad pozostały po leczeniu tzw. zrąb zęba stanowi filar pod przyszłą koronę lub most. Wkłady koronowo-korzeniowe są wykonane ze stopów stali protetycznej, stopów złota oraz z dwutlenku cyrkonu. Endokorony to obecnie najnowocześniejsze i jedno z najlepszych rozwiązań dla zębów martwych. Są w pewnym sensie połączeniem dwóch uzupełnień protetycznych – korony i wkładu koronowo-korzeniowego, jednak bez jego części korzeniowej. Endokorona jest jednolitą konstrukcją wypełniającą komorę zęba po leczeniu kanałowym oraz stanowiącą estetyczną odbudowę jego części koronowej. Endokorony wykonuje się w całości z porcelany lub z kompozytów.

W Centrum Stomatologii Syrenka Dental do wykonywania wielu stałych uzupełnień protetycznych stosujemy nowoczesny kompozyt techniczny Premise IndirectTM. Ten kompozyt wykorzystuje mechanizm potrójnej polimeryzacji w specjalnym piecu, gdzie podlega działaniu ciśnienia (4,6 bar) i temperatury (1420C). Dodatkowo całość procesu odbywa się w osłonie azotu, dzięki czemu materiał staje się wyjątkowo wytrzymały, świetnie polerowalny, odporny na osadzanie się płytki nazębnej i przebarwienia. Wzmocniony włóknami polietylenowymi, które są 4 razy bardziej wytrzymałe od stali, można wykonywać z niego konstrukcje wielopunktowych mostów osadzanych adhezyjnie (na specjalny klej stomatologiczny). Inne prace protetyczne, które są wytwarzane z Premise IndirectTM to: licówki, korony, endokorony, wkłady i nakłady koronowe. Wszystkie te prace są bardzo estetyczne, ponieważ nie posiadają podbudowy metalowej.