Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem przyzębia, czyli inaczej mówiąc leczeniem tkanek otaczających zęby. Lekarz periodontolog przychodzi z pomocą w przypadku dolegliwości takich jak:
- zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł,
- nadwrażliwość zębów na takie czynniki jak: zmiana temperatury, smak słodki, smak kwaśny,
- przemieszczanie się zębów w zębodołach,
- rozchwianie zębów,
- obnażenie szyjek zębowych,
- przykry zapach z ust.
Obecne metody leczenia periodontologicznego pozwalają na skuteczną walkę z większością chorób trapiących tkanki przyzębia w tym z najgroźniejszą – paradontozą. Leczenie periodontologiczne zawsze musi być oparte na właściwej diagnozie, dlatego często przed jego podjęciem lekarz zleca szereg badań m.in. badania krwi i moczu, aby wykluczyć prawdopodobieństwo przyczyn poza stomatologicznych danej dolegliwości. Podstawowe badanie polega na wizualnej ocenie stanu błon śluzowych otaczających zęby pacjenta, wprowadzeniu specjalnej sondy periodontologicznej do kieszonek dziąsłowych i sprawdzeniu ich głębokości oraz ewentualnie wykonaniu zdjęć RTG.
W leczeniu periodontologicznym stosuje się najczęściej:
- scaling naddziąsłowy i poddziąsłowy,
- kiretaż zamknięty i otwarty,
- szynowanie zębów,
- szyno protezy,
- leczenie farmakologiczne oraz stosowanie odpowiednich wskazówek higienicznych,
- drobne zabiegi chirurgiczne.
Powodzenie leczenia periodontologicznego zależy w głównej mierze od mobilizacji pacjenta
i dostosowania się do zaleceń lekarskich, regularnych wizyt kontrolnych oraz przeprowadzaniu regularnych zabiegów profesjonalnego oczyszczania zębów.