Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu oraz różnego rodzaju wad rozwojowych w obrębie twarzowo-szczękowym. Lekarz ortodonta koryguje te niedoskonałości najczęściej za pomocą aparatów ortodontycznych. Właściwa terapia polega na dobraniu odpowiedniego rodzaju aparatu w zależności od wady zgryzu pacjenta a następnie ustawienia zębów w prawidłowej relacji. Pacjent odbywa szereg wizyt kontrolnych, w trakcie których sprawdzane są postępy leczenia oraz dokonywane są odpowiednie korekty ustawień aparatu tak, aby proces przestawiania zębów był skuteczny a rezultaty terapeutyczne zgodne z założeniami wstępnymi.
Leczenie ortodontyczne
Leczenie ortodontyczne dotyczy nie tylko dzieci i wad rozwojowych, ale coraz częściej także i dorosłych. Obecne metody terapeutyczne w tej dziedzinie, pozwalają na bardzo skuteczne korygowanie wad zgryzu u osób w średnim wieku i starszych gdzie często ortodoncja łączy się z leczeniem protetycznym albo implantologiczno-protetycznym. W Centrum Stomatologii Syrenka Dental leczymy ortodontycznie dzieci i dorosłych stosując dwa rodzaje aparatów:
Aparaty ruchome
Aparaty ruchome – czyli takie, które pacjent (najczęściej dziecko w wieku od 4 do 12 lat) może sam zakładać i zdejmować. Aparat taki składa się z płyty akrylowej, śruby ortodontycznej i elementów z odpowiednio dogiętego drutu. Dla pozyskania zaufania u młodych pacjentów oraz dla ich satysfakcji, płyty podstawowe aparatów ruchomych wykonuje się w różnych kolorach oraz często z indywidualnie dobranymi motywami ozdobnymi. Leczenie tą metodą wiąże się z pewnymi ograniczeniami i zdarza się być kontynuowane za pomocą aparatów stałych.
Aparaty stałe
Aparaty stałe – są cementowane (doklejone) do zębów pacjenta przez lekarza ortodontę. Pacjent nie może samodzielnie zdjąć takiego aparatu. Składa się on ze specjalnych tzw. zamków ortodontycznych oraz z łuku drucianego. Zamki standardowe są wykonane z metalu i osadzone trwale na zębach za pomocą odpowiedniego kleju. Do zamków mocuje się następnie łuk stosując ligaturę z gumek ortodontycznych. Dzięki temu, że w tym przypadku siły oddziałują na zęby przez całą dobę lekarz ortodonta jest w stanie uzyskać widoczne rezultaty leczenia w stosunkowo krótkim czasie. Aparaty stałe są przeznaczone dla młodzieży i pacjentów dorosłych a leczenie wad zgryzu za ich pomocą trwa średnio 18 – 24 miesiące. W wyjątkowych sytuacjach aparat stały trzeba nosić dłużej np. do 36 miesięcy, ale dotyczy to jednak tylko bardzo skomplikowanych nieprawidłowości.
Ciekawym rozwiązaniem dla pacjentów dbających o estetykę są stałe aparaty z przeźroczystymi zamkami i z niewidocznym łukiem wykonanym z drutu, który jest pokryty koszulką z tworzywa w kolorze zębów. Do produkcji takich aparatów wykorzystuje się materiały takie jak porcelana, kryształ czy szafir. Rozwiązanie to jest tak samo skuteczne, jednak dużo bardziej dyskretne.
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjent powinien dokładnie oczyścić zęby z wszelkiego rodzaju osadów czy kamienia. Należy także sprawdzić czy w uzębieniu nie ma ubytków próchniczych. Jeśli takowe zostaną zdiagnozowane, trzeba je koniecznie wyleczyć przed założeniem aparatu.
Podsumowanie
Podczas noszenia aparatu bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Dbałość o higienę podczas leczenia ortodontycznego zmniejsza ryzyko uszkodzeń powierzchni zębów oraz elementów aparatu, przez co terapia jest bardziej skuteczna i ogranicza powikłania. Lekarz ortodonta zawsze przekazuje niezbędne wskazówki – jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz o czystość aparatu podczas jego użytkowania.