Piękny i biały uśmiech to nie tylko dobre samopoczucie, ale także oznaka zdrowia. Mając ładne i jasne zęby, zawsze czujemy się świeżo i pewnie. Jednak nie każdy z nas ma zadowalający odcień zębów, dlatego czasem decydujemy się na profesjonalne wybielanie zębów. Można to zrobić na kilka sposobów.
Absolutnie bezdyskusyjną sprawą jest rozpoczęcie wybielania zębów od profesjonalnego ich czyszczenia w gabinecie higieny stomatologicznej. Często już ten zabieg przeprowadzony we właściwy sposób, daje zadowalający efekt i pacjenci na tym etapie rezygnują z dalszego postępowania. Profesjonalne czyszczenie zębów pozwala pozbyć się takich przyczyn niesatysfakcjonującego uśmiechu jak: kamień nazębny, płytka nazębna, osady i powierzchowne przebarwienia. Dzięki temu zyskujemy świeży oddech a zęby potrafią stać się jaśniejsze nawet o kilka tonów. Jeśli jednak nasze oczekiwania są większe, proponujemy państwu dwa dodatkowe rozwiązania:
Wybielanie nakładkowe, które pacjent przeprowadza sam w domu, za pomocą preparatu o niskim stężeniu środka wybielającego wprowadzanego do indywidualnie przygotowanych nakładek na zęby. Nakładki są wykonane ze specjalnego przeźroczystego tworzywa, na podstawie wycisków, które lekarz stomatolog pobiera podczas wizyty. Pacjent otrzymuje komplet takich nakładek i preparat do wybielania oraz precyzyjne instrukcje jak je stosować. Ten rodzaj wybielania jest stosunkowo tanim i bezpiecznym dla tkanek zęba rozwiązaniem. Aby jednak uzyskać oczekiwany efekt pacjent musi zmobilizować się i ściśle stosować do wskazówek lekarza a cały proces trwa kilka dni.
Wybielanie zębów podczas wizyty w gabinecie, polega na nałożeniu na zęby pacjenta preparatu do wybielania i aktywowania go za pomocą światła lampy stomatologicznej, specjalnej lampy np. „Beyond” lub zastosowanie preparatu niewymagającego aktywacji. W tym przypadku proces wybielania przeprowadzany jest bardzo szybko (całość trwa ok. 1h). Preparaty stosowane w tej metodzie mają wysoki stopień stężenia środka wybielającego i są bardzo skuteczne, dlatego efekt jest wyraźnie zauważalny już po jednej aplikacji. Może jednak (częściej niż w przypadku metody nakładkowej) wystąpić tu nadwrażliwość pozabiegowa.
Lekarz stomatolog zawsze doradzi państwu, która z powyższych metod będzie bardziej skuteczna i zasadna w danym przypadku. Należy jednak pamiętać, że wybielanie łączy się z wymianą wypełnień, tak aby były one zgodne z nowym odcieniem zębów. Ważną informacją jest również fakt, że ok. 7% pacjentów nie jest podatnych na preparaty wybielające i w takim przypadku pozostaje tylko profesjonalne czyszczenie lub zastosowanie estetycznych rozwiązań protetycznych jak np. licówki.